Ibnothai Forum

Pełna wersja: umowa o dzieło- czy to się opłaca
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam Panie, witam Panów.


jestem właścicielem niewielkiej drukarni wielkoformatowej, do niedawna byłem jedynym zatrudnionym w mojej własnej firmie. Jednak czasy sprzyjają i sam już nie wyrabiam z zamówieniami. Chciałbym więc kogoś zatrudnić, ale na umowę o prace przyznam szczerze mnie nie stać. Zastawiam się nad umowa o dzieło - umówiłbym się z pracownikiem na wykonywanie w danym miesiącu konkretnej ilości zleceń. Czy są jakieś minusy tego rozwiązania? Bo ja póki co widzę jedynie plusy - taniej i konkretna ilość zleceń musi być wykonana. Ktoś doradzi?
1. Pracownika nie obowiązuje okres wypowiedzenia, z dnia na dzień może podziękować za współpracę,
2. Pracownik na koniec miesiąca rozlicza się za wykonanie dzieła, tzn. nie ma obowiązku przychodzić na 8h dziennie do pracy,
3. Umowa o dzieło musi być uargumentowana odpowiednio, nie każda praca się do tego nadaje, jeśli urzędnik uzna, że to powinno być zlecenie, albo umowa o pracę - to będą kary od 1tys do 30 tys PLN.
ale za to nie płacisz ZUSu i chyba ktoś musiałby na Ciebie donieść, żeby kontrolerzy czepili się tego. W końcu pół Polski tak pracuje Oczko
To świetne rozwiązanie, bo nie ponosisz tych wszystkich kosztów związanych z umowami o pracę i zlecenie. Ja stosuje i jestem zadowolony.
Zawsze możesz się poradzić prawnika, który specjalizuje się w pomocy firmom, przedsiębiorcom. Na stronie luxusportal.pl/pl/prawo-i-finanse znajdziesz jednego z lepszych. On Ci najlepiej wyjaśni wszystko, co obowiązuje na umowie o dzieło, a co nie. Wydaje mi się, że lepiej jest zasięgnąć informacji od pewnej osoby, bo kwestie umowy to dość istotna sprawa.