Ibnothai Forum

Pełna wersja: Gdzie kończy się cytat i ninspracja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej, chciałabym jasno dowiedzieć się, w którym momencie nie mamy już doczynienia z cytatem lub inspracją, a z plagiatem? Mam swój własny salon kosmetyczny i żeby robić modne paznokcie, chciałabym wzorowac się na znanych manikiurzystach z całego swiata. Jednak boję się, że ktoś posiądzi mnie o plagiatowanie ich pomysłów - co o tym myślicie? Dodam jeszcze tylko, że wg. prawa cytatu można korzystać z fragmentów czyjejś pracy bez informowania go o tym czy uiszczania środków pienięznych na jego koncie. Pozdrawiam  Uśmiech
Dzień dobry,


nie jestem specjalistą akurat tego tematu, jednakowoż nie wydaje mi się, aby przy robieniu paznokci można było popełnić plagiat... To, że inspirujesz się jakimiś znanymi manicurzystkami z całego świata, nie znaczy, że kradniesz ich dzieło. te rzeczy chyba nie dotyczą działu kosmetyki i fryzjerstwa, o ile nie jedziesz ze swoimi "dziełami" na zawody i nie próbujesz wygrać go przedstawiając czyjeś pomysły. Mam nadzieję, że pomogłem.


Pozdrawiam serdecznie.
Jeżeli wzór wykonasz 1:1 to jest to plagiat i koniec kropka. To, że ktoś zamieścił w sieci swoje dzieło albo nawet filmik jak to zrobić, nie oznacza jednoczesnego pozwolenia na kopiowanie.
ale z drugiej strony jeśli to była np. osoba z USA to tam obowiązuje inne prawo autorskie niż u nas. Jest jeszcze kwestia tego, czy dany wzór został jakoś zastrzeżony przez twórcę i pytanie czy np. jeśli efekt będzie ten sam, ale technika jakiej użyje do jego wykonania inna, to nadal będzie to plagiat?