Ibnothai Forum

Pełna wersja: Zalety Spółki Jawnej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.


Rozważam przekształcenie mojej firmy w spółkę jawną. Czy ktoś z obecnych tutaj przedsiębiorców jest uczestnikiem tego typu spółki i mógłby napisać jakie są główne plusy, które wynikają z bytowania jako tego rodzaju spółka? Chodzi mi nawet nie o typowo prawne rozwiązania, ale o praktyczne zarządzanie tego typu spółką.


Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Przez jakiś czas byłem udziałowcem tego typu spółki. Moim zdaniem jest to dobre rozwiązanie dla osób z niewielkim wkładem początkowym. W ogóle założenie tego typu spółki jest jedną z najtańszych chyba obecnie opcji (chodzi mi o wpis do KRS i tym podobne rzeczy). Nie trzeba też korzystać z notariusza, by przystąpić do takiej spółki - wystarczy zwykła umowa na piśmie, co tez oczywiście pozwoli na trochę oszczędności.


W praktyce zarządzanie taka spółką jest dosyć łatwe - nie trzeba prowadzić pełnej księgowości, przepisy nie są też szczególnie skomplikowane jeśli chodzi o prowadzenie jej spraw. W ogóle działając w tego typu spółce masz możliwość wyboru czy chcesz skorzystać lub zrezygnować ze zwolnienia z VAT. Jest też możliwość wyboru ryczałtu od przychodu ewidencjowanego. Opodatkowani sa wspólnicy, anie sama spółka, co czyni tę spółkę lepsza pod tym względem od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ogólnie polecam tego typu spółkę, jeśli tylko masz kompetentnych wspólników.


Życzę powodzenia w kwestii formalności, choć jak pisałem, załatwianie ich nie jest wcale jakoś szczególnie uciążliwe.