Ibnothai Forum

Pełna wersja: Czy w każdej firmie potrzebny?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zastanawiam się czy w małych firmach jest jakieś zastosowanie dla tego typu systemów. W dużych wiadomo, baza klientów ogromna trzeba to jakoś ogarnąć. Ale w małych? Czy są jakieś proste systemy, które wystarczą na potrzebny firmy, która zatrudnia na przykład 5-10 osób?
Naturalnie, że istnieją CRM dla małych firm, są nawet takie przeznaczone na 1 stanowisko. Czy jest potrzebny? Na to pytanie powinna sobie samodzielnie odpowiedzieć każda firma, zależy bowiem od potrzeb, ale jest to wygodny sposób choćby na prowadzenie teczek klientów z adresami i wszystkimi danymi, gdzie dosłownie jednym kliknięciem można odnaleźć dane kontaktowe, czy zaplanować następny kontakt, o czym system na przypomni. Wygodne - prawda?
Zależy jak dużą masz firmę. Ze swojego doświadczenia wiem, że im firma bardziej Ci się rozrasta, tym większy robi się bajzel i bez CRM-a trudno to potem ogarnąć, bo pracownicy wymawiają się, że tego czy tamtego nie wiedzieli - bez sensu.
Nie, nie w każdej, a potem jak gdzieś jakaś informacja się zagubi, albo nie dotrze - to będzie wina pracownika...
CRM to oszczędność papieru, a więc i drzew, więc ochraniasz środowisko naturalne i możesz twierdzić, że jesteś firmą dbającą o ekologie.