Ibnothai Forum

Pełna wersja: Zmiana warunków przetagru publicznego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie

Kilka miesięcy temu moja firma wzięła udział w przetargu publicznym organizowanym przez lokalny samorząd. Spełnialiśmy wszystkie kryteria, a nasza oferta była bardzo konkurencyjna, jednak zamiast ogłoszenia wyników usłyszeliśmy, że Samorząd wycofuje się z przetargu i znalazł innego dostawce spoza tych, którzy wzięli udział w przetargu. Czy samorząd ma prawo zrobić coś takiego?
Z całą pewnością jeśli podpisaliby Państwo już umowę a samorząd się wycofał, należałoby się Państwu zadośćuczynienie najczęściej pieniężne, ale prawdę powiedziawszy nie wiem jak to jest w przypadku odwołania przetargu przed jego rozstrzygnięciem.
W naszej firmie też mieliśmy ten problem, generalnie jedyną podstawą do unieważnienia przetargu jest art. 96 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Proszę sobie to dokładnie sprawdzić, ale generalnie idea jest taka, że jedynie jeśli zajdą jakieś zdarzenia, które sprawią, że przetarg albo zamówienie przestają mieć sens - wówczas można unieważnić przetarg. Według mnie sytuacja, którą Pan opisuje jest niezgodna z prawem.